ruzicaudruzenje@gmail.com

  Ulica Partizanke Đorđević br.6; Arilje

Kroz vreme

2018.“ Nulta tolerancija na rodno zasnovano nasilje“ – projekat koji je bio praktična obuka žena kroz pravne, socijalne i zdravstvene radionice u cilju boljeg upoznavanja sa pravnim i socijalnim okvirima prevencije fenomena nasilja;

2019.„Seoske žene su snaga zajednice“ – projekat koji je doprineo osnaživanju žena sa sela, njihovoj vidljivosti, organizaciji i podršci. I kroz praktični primer organizacije ( AJDA – Šmarje pri Jelšah) koji smo imali prilike da vidimo na proputovanju u Sloveniji.

Poseta koja je bila od neprocenjive vrednosti zbog edukacije i razmene iskustava koje smo time dobile.

 Nastavili smo da pomažemo ženama sa sela u novonastalom udruženju Ariljke a i šire. (Udruženja JZS , Moravičkog, Zlatiborskog i Raškog okruga ).

Tako smo stekli širu sliku o svakom seoskom udruženju ponaosob, o njihovom radu, potrebama, članstvu, ali iznad svega o problemima sa kojima se susreću na polju rodne ravnopravnosti, sigurnosti i fenomena nasilja.

2020. „ Zajedno do veće osnaženosti žena jugozapadne Srbije“ projekt UN WOMENa sa partnerima  Ženski centar Užice i  Udruženje žena – Sačuvajmo selo, Priboj .

Nakon obuke i uspešne prezentacije poslovne ideje seoske žene Arilja–„Ariljke“, dobile su visoke ocene, ali i vrednu opremu za  rad za proizvodnju testenina.

Uključili smo se u povezivanje sa drugim Udruženjima i Institucijama te jačanju naših kapaciteta. Te godine, u vreme KOVIDA poboljšali smo rad kroz humanitarne akcije

– Pomoć starim i bolesnim u ruralu i prikupljanju paketa hrane i hemije za njih, kao i pomoć deci iz rurala za Božicćne praznike.

 Planirali smo da se naši planovi razvijaju u tom pravcu, intenzivno. Uradili smo prvi lokalni  popis staračkog i samačkog, stanovništva rurala( koji nisu primaoci socijalnih davanja ili bilo koje vrste penzija i drugih primanja) pa smo odlučili, da njima prvo pomognemo. Zbog velikog broja bolesnih i zaraženih u Kovid , pomogli smo dve članice udruženja Ariljke koje su po struci medicinske sestre, a koje inače redovno pomažu komšijama i kao negovateljice, sestre i kao prijatelji. Bilo je situacija kada ambulantna kola nisu mogla izaći zgog vremenskih uslova i snega ili zbog malog broja raspoloživog zdrastvenog osoblja, a situacije su zahtevale hitnu mobilnost i pomoć. Tada smo reagovali i sa našim članicama stizali do bolesnih osoba bez obzira da li je u pitanju kovid ili neko onkološko oboljenje.

Rad u ovako delikatnim uslovima bio je za nas ispit na kome nismo smeli pasti.

2021. „Sigurnije okruženje za žene sa sela u jugozapadnoj Srbiji“,  po drugi put smo partneri na projektu kod UN Womena sa Ženskim  centrom Užice i Udruženjem žena – Vedrina Polimlja iz Prijepolja. Naš rad se nastavlja u istom pravcu i oblasti – Gde je naša uloga veoma značajna i gde naši kontakti i partnerstva dolaze do izražaja jer koordinišemo rad svih Udruženja Jugozapadne Srbije , ali sa naročitim osvrtom na seoska udruženja iz našeg kraja.

Sve relevantne podatke, praćnja i evoluacije morali smo iskordinirati i ispratiti.

2022. „Prozor u digitalni svet- podizanje digitalnih kompetencija žena rurala, Opštine Arilje, Požega i Lučani“Projekat koji finansira Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija.Kroz koji je prošlo 63osobe- na kojima su kroz aktivno učešće u programu edukacije, realizovane kroz interaktivne trening radionice i obuke za rad na računaru za podizanje nivoa pismenosti i sticanje osnovnih znanja iz korišćenja računara, ali i aplikacija koje olakšavaju svakodnevni život.   

2023. „KREIRAJ SVOJU BUDUĆNOST-  poboljšanje zapošljivosti NEET mladih žena rurala“ je drugi projekat koji traje deset meseci, a koji finansira EU, na kome smo partneri sa Fondacijom DIVAC, a koji sufinansira sa 25% opština Arilje, pruža mladim ženama

Obuku:

           1. Put do održivosti sela- „Održi živim selo i živi u njemu“   

           2. Posanje projekata, biznis planova, programa za poljoprivredne kredite, subvencije, grantove.

           3. Obuka iz digitalnog marketinga koja će pomoći da urade svoj prvi grafički dizajn, da naprave logotip svojih proizvoda ili usluga, da se predstave na netu i povežu sa partnerima i drugim donatorima

           4. Izlet u mesta dobre prakse, gde su se mladi ogranizovali napravili svoje HUUB-ove, organizacije, klubove, ali i otpočeli svoje male biznise, napravili zadruge ili počeli sa radom u etno turizmu…

Za vreme trajanja projekta devojke su u programu mentorske podrške 

Čast nam je da smo jedna od deset organizacija iz Srbije koja kroz pilot projekat YOUT HUUB zapadnog Balkana i Turkej podstiče i omogućava mlade da izraze svoje potrebe i poboljšaju participaciju u svim oblasima života.

2024.Žene, nasilje i mentalno zdravlje“-projekat koji je sufinansira opština Arilje, čije je fokus bio na podršci ženama rurala, u dobi 45+ koje su prošle ili prolaze kroz fenomen nasilja u porodici. Istraživanja ukazuju na ozbiljne probleme ove ranjive kategorije, te smatramo da je održivost i ozbiljan rad – pored istraživačkog dela- po ovom pitanju neophoda. Imajući u vidu veliki broj staračkih, samačkih domaćinstava u ruralu, u kojima pretežno žive žene. Smanjene mogućnosti po pitanjima socijalne, zdravstvene ili drugih usluga, te skrnavljene familijarne odnose, one vrlo često ostaju same i pored rođaka, devera, snaji- jer tempo života upućuje na najužu porodicu, a ukoliko podrška izostaje iz nekih razloga, te osobe bivaju zanemarene od zajednice. Želimo da pokažemo da je selo održivo, da su žene osnažene,- imajući pre svega u vidu mentalno zdravlje, jer od njega sve počinje i ono mnoge stvari reflektuje. Posle toliko projekata, seminara i obuka, neophodno je da istrajemo i sada pokažemo da nismo zaboravile ni ovu ranjivu kategoriju i ove probleme.

Konkretni rezultati ovog opštinskog projekta odnosili su se na istrazivačke rezultate i sliku mentalnog zdravlja žena rurala Arilja, koji neminovno ukazuju na dalje potrebe  – kao što su  edukacija, informisanost, psihloška pomoć,  uključivanje ove grupe žena u javne politike za pitanja koja ih se tiču, koja bi skrenula pažnju na njih i stvorila bolje uslove za mentalno zdravlje žena na ruralu u dobi 45+.

2024. „Nađi put za svoja prava zagovaraj“- Projekat finansiran od strane EU, podržan od Fondacije Heartefakt. –Fokus projekta je na osnaživanju braniteljki ljudskih prava za zagovaračke aktivnosti, kampanje i javno angažovanje. Ciljna grupa su žene- zastupnice ili drugi donosioni odluka u OCD, ranjivih kategorija rurala sa teritorije Zlatiborkog okruga. Projekat u toku.

2024. Po prvi put partneri na ERASMUS+ projekrtu K152 – mobilnost mladih –AI&YOUTH-Drivind Responsible Tehnological Change, sa partnerskim organizacijom “Iz drugog ugla- Veternik“, sa partnerima iz Italije i Malte, a aktivnosti su održane kod nosioca projekta u Pignoli, Italija. Učestvovalo je 12 naših omladinaca  dobi od 18-26godina.