ruzicaudruzenje@gmail.com

  Ulica Partizanke Đorđević br.6; Arilje

Problemi sa kojima se ranjive grupe svakodnevno susreću su nevidljivi u užoj i široj zajednici; o njima se retko raspravlja.

Neprimećeni problemi ostaju nerešeni problemi. Osoba se oseća izopštenom i obeshrabrenom, a svoj položaj posmatra kao neminovnost.

Smatramo da to zajedno možemo da promenimo!

 Ako prepoznamo problem i učinimo ga vidljivim, tada u okviru  lokalnih zajednica podižemo svest o nephodnosti rodne ravnopravnosti, enkluziji, ekologiji,  ljudskim pravima  i težimo ka stvaranju atmosfere koja će imati pozitivne efekte na celokupno društvo.

Žene i mladi  na selu se smatraju jednom od najmarginalizovanijih i najugroženijih grupa u društvu kod nas. Žene formalno su ravnopravne, ali u realnosti su obespravljene, izložene višestrukoj diskriminaciji; bez političkog uticaja, bez imovine, pristupa informacijama, bez socijalnog i zdravstvenog osiguranja.

 Prema zvaničnim podacima u Srbiji svega 16% privatnog obradivog zemljišta vodi se na žene, vlasnice kuća na selu su samo u 12%; 17,8% žena na selu nema zdravstveno osiguranje;

 53,9% je zdravstveno osigurano preko supruga, a svega 9,1% su lično zdravstveno osigurane poljoprivrednice. Kada se razbole,  čak ni osigurane seoske žene ne mogu da idu na plaćeno bolovanje.  Samo 14,8% žena na gazdinstvima je stalno zaposleno, a 74% je neplaćenih seoskih žena koje rade na poljoprivrednim gazdinstvima.

Ovo je zaista impozantan broj žena u ruralnom delu, njihovi problemi su veliki i one bi trebalo da budu okosnica borbe.

Potrebe mladih rurala nisu ništa drugačije od potreba drugih mladih, samo su okolnosti, uslovi i drugi faktori u kojima žive otežavajući i stoga im nije ni malo lako u ostavarivanju svojih prava.

Identična situacija je sa drugim ranjivim kategorijama kao što su osobe sa invaliditetom, nacionalne manjine, LGBT populacija, osobe sa retkim bolestima i drugi.

Na sve njih rural deluje sa velikim brojem problema.

Sprovodeći aktivnosti, mediskom ispraćenošću, skrenućemo pažnju na njih, kroz inicijative i kampanje pokušavamo da delujemo i da osvetlimo probleme i osvestimo širu javnost i relevantne činioce o njihovoj situaciji i promenama koji izuskuju radi rešenja problema u kojima se nalaze.

Senzibilišući donosioce odluka i širu javnost o značaju unapređenja kvaliteta života, obrazovanja i kultgure ranjivih grupa rurala, poboljšavamo pristup informacijama, resursima, bolju inkluzivnost, transparentnost, uključenost u razne obuke, radionice, seminare, veći kulturno-umetnički i sportski sadržaj, veći pristup pravdi, veću angažovanost ranjivih grupa za sva pitanja koja ih se tiču, smanjenje socijalne isključenosti, rodnu perspektivu,.. ali i senzibilnije društvo prema ranjivim grupama rurala.

 Konstantan dijalog na temu poboljšanja uslova života ranjivih grupa u ovim sredinama smatramo prioritetnim. One/i žive na periferiji društva u svojim sredinama – izopštene/i od osnovnih sloboda ( govor) ali i prava (socijalnih, društvenih,  kulturnih).

 

Smatramo da imaju neprikosnoveno pravo na svoje ostvarenje!

Mislimo da ovu sliku moramo promeniti i dati prostora i podrške svim ranjivim grupama rurala, zato smo ih podstakli na udruživanje i pomogli im da kroz edukaciju dođu do usvajanja socio-svesti. Na ovaj način su dobile  priliku da latentne mogućnosti i aktualizuju.

Osnaženi/e  će postati ostvareni članovi zajednice, i valjano će zagovarati svoje ideje i uspešno rešavati probleme sredine u kojoj žive. Ovo će dati snagu i pasivnom delu zajednice da se aktivira.